Chloupky

Změkčovadla, hydratační složky a proteiny – co je pro naše vlasy nejlepší

Rovnováha je v oblasti péče o vlasy a o pokožku hlavy velice důležitá. Pokud si chcete udržet zdravé a krásné vlasy, budete potřebovat kosmetiku obsahující změkčovací a hydratační složky společně s dostatkem proteinů. Pojďme se podívat, jaké složky vlasům nejčastěji chybí a jak je vlasům dodat.

ZMĚKČOVADLA PRO OCHRANU VLASŮ

Změkčovadla jsou ingredience, které změkčují a hydratují suché vlasy či podrážděnou pokožku. Jedná se hlavně o oleje a další tuky, které podporují schopnost vlasů udržovat v sobě vodu. Kadeřavé a nepříliš opečovávané vlasy budou chudé právě na tato změkčovadla. Složky se nacházejí ve většině masek na vlasy a kondicionérech, které chrání vlasy a vlasové konečky. Mezi ta nejčastější změkčovadla patří: arganový olej, olivový olej, minerální olej, máslo shea, jojobový olej a silikony.

Pamatujte, že,…

Silikony jsou také typem změkčovadla. Mohou se dodávat v rámci ve vodě rozpustných silikonů a silikonů v rámci SLS šamponů, dále se může jednat o silikony, které se po aplikaci vypařují. V posledním případě vám bude stačit kondicionér, jelikož pečuje o vlasy a o pokožku hlavy.

HYDRATAČNÍ SLOŽKY ZAJIŠŤUJÍCÍ VLASŮM HYDRATACI

Hydratační složky udržují ve vlasech vodu. Pokud jsou vaše vlasy suché a křehké, jistě jim hydratace pomůže. Dávejte si ale pozor na to, abyste to s hydratací vlasů nepřehnali, jelikož mohou vést k nevzhledným a hrubým vlasům. Glycerol, med, pantenol, aloe, lněné semínko, urea a hyaluronová kyselina jsou všechny složky beroucí se jako hydratanty.

Pamatujte, že,…

Použití změkčovadel závisí na vlhkosti vzduchu a okolní teplotě. Vlhký vzduch se dostává do vnitřní struktury vlasu, namísto toho suchý vzduch hydrataci z vlasů dostává, což způsobuje jejich vysušování. Pokud chcete vlasy udržet permanentně hydratované, použijte změkčovadla společně s hydratačními látkami.

PROTEINY PRO OBNOVU VLASŮ

Proteiny jsou složené z aminokyselin. Objevují se jak ve většině kosmetických produktů, tak v našich vlasech a jsou odpovědné za obnovu vlasů a vyhlazení vlasové struktury. Vlasy, kterým proteiny chybí, vám to naznačí jejich odporem k jakémukoliv stylingu. Produkty s vysokým obsahem proteinů se hodí tehdy, když vaše vlasy podstupovali termické stylingové metody. Pokud to s proteiny přeženete, riskujete, že budou ve výsledku vaše vlasy slabé a křehké. Proteiny dělíme do:

  • vysokomolekulárních proteinů: pšeničný protein, mléko, hedvábí, oves, sója, kukuřice, elastin, kolagen, žloutek;
  • hydrolizované proteiny (jednotlivé aminokyseliny): pšenice, keratin, mléko, kasein, hedvábí, elastin, kolagen;
  • amokyseliny: l-Cystein, arginin.

Pamatujte, že…

Na vlasy s vysokou porozitou nemůžete aplikovat příliš mnoho proteinů, jelikož tím vlasy vysušíte a poškodíte. Proteinové šampony v tomto případě nemají smysl, jelikož se musejí proteiny nechat na vlasech působit cca 30 minut. Přesně proto vlasové masky fungují daleko lépe. Pokud se chcete vyhnout extrémně suchým vlasům, rozhodně jim zajistěte dostatečnou hydrataci.

JAK POUŽÍVAT ZMĚKČOVADLA, HYDRATAČNÍ LÁTKY A PROTEINY?

Pojďme se podívat na několik kombinací užíváním produktů obsahujících změkčovadla, proteiny a hydratační látky. Péče za pomoci těchto látek by měla vypadat nějak takto. Nejdříve vlasy navlhčete vodou a aplikujte na ně proteinovou masku. Po uplynutí doby specifikované na letáku ji smyjte. Poté aplikujte změkčující a hydratační masku. Poté ji vypláchněte a použijte silikonové sérum.

Je zde ještě jeden trik. Navlhčete si vlasy a naneste na ně hydratační masku. Po době určené na letáku produkt smyjte a naneste na vlasy proteinovou masku. Po promytí vlasů použijte změkčovací masku či silikonové sérum.

Existuje ještě jeden způsob výživy vlasů a dodání jim perfektního množství těchto tří složek. jde o aplikaci vlasového oleje a jeho vymývání vodou, či následným mytím vlasů. Dalším krokem je proteinová maska – po čase určeném letákem ji smyjte. Poté použijte změkčující či hydratační masku. Fungovat může i silikonové sérum.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *