Chloupky

Všechny vlasové zločiny – jak se o naše vlasy nestarat

Co vašim vlasům vadí? Jistě vás pár věcí napadne. Mnoho žen by napadla jako první žehlička, kdy její horký povrch vlasy spálí a naruší jejich strukturu. Co dalšího? Mnoho z vás napadlo jistě sluníčko, známý nepřítel našich vlasů a naší pokožky. Víte ale i o dalších faktorech, které jsou pro naše vlasy nesmírně škodlivé a se kterým je potřeba se vyhnout?

Jak o své vlasy NEPEČOVAT

Vlasům nevyhovuje:

1. Teplo

Nemyslím teď pouze žehličku, jejíž destruktivní účinek je většině lidem jasný (není žena, která by si dlouhodobým užíváním žehličky nepoškodila vlasy). Myslím teď i takový klasický a nevinně vyhlížející fén, který škodí jak našim vlasům, tak naší pokožce téměř totožným dílem. Optimální teplota fénu je okolo 40°C. Čím vyšší je teplota, tím vyšší bude míra poškození.

2. Mechanické dráždění

Mechanické poškození vlasy oslabuje a může způsobit jejich vypadávání. Mechanické poškození je dále spojováno s jedním z nejčastějších hříchů péče o vlasy -> příliš intenzivní sušení vlasů ručníkem ihned po mytí. Mokré a vlhké vlasy jsou daleko náchylnější na poškození, než je tomu u vlasů suchých, proto se z nich nejprve musí vymačkat přebytečná voda. Pokud s mokrými vlasy ulehnete do postele, zaděláváte si na podobný problém, jako když je intenzivně sušíte ručníkem. Během spánku se sebou neustále házíme a pohybujeme hlavou, takže si opět můžeme vlasy velice snadno mechanicky poškodit.

3. Užívání nevhodných produktů

Kosmetika, kterou používáme, se velkou mírou podílí na utváření celkového stavu našich vlasů. Mnoho produktů, které řada žen chválí, se mohou v rukou někoho, kdo si není jistý svým typem vlasů, změnit v naprosté ničitele vlasové struktury. Online můžete nalézt celou řadu testů vlasové porozity. Stačí zodpovědět několik otázek a zjistit, jaké typy produktů jsou vhodné právě pro vás. Vyhnete se tím například zatěžování vlasů proteiny, což by mohlo vést k jejich lámání a vypadávání.

4. Sluníčko

Každý ví, že UV záření je významným faktorem vzniku řady typů rakoviny kůže. Ochranu ale nepotřebuje pouze naše pokožka. Vašim vlasům se slunce nelíbí o nic více, než vaší pokožce, jelikož je okrádá o melanin, dehydratuje, zvyšuje jejich porozitu a také je oslabuje. Pro vyhnutí se poškození vlasů stáčí sáhnout po čepici a po přírodních vlasových olejích obsahujících UV filtry. Tyto produkty ochrání vlasy před škodlivým slunečním zářením.

5. Chemie

Bělení, rovnání, trvalá – tyto metody slouží ke zkrášlení vašich vlasů, ale musíte si pamatovat, že mají i svou stinnou stránku, kterou je namáhání vlasů. Pokud opomenete optimální péči o vaše vlasy po jejich vystavení těmto metodám, riskujete, že se razantně zhorší stav jejich struktury.

6. Silikony, parabeny a SLS

Umělé, komedogenní ingredience v šamponech a kondicionérech zkrášlují naše vlasy pouze chvilkově (dodávají vlasům lesk a hebkost), ale po nějakém čase vlasy začnou vysušovat. Parabeny, silikony a ropné deriváty obecně zhoršují také stav naší pokožky hlavy. Při nákupu šamponu a kondicionéru sledujte jejich složení, které by neměly obsahovat žádnou z těchto škodlivých složek.

7. Stylingové produkty

Vlasový styling má také svou stinnou stránku. Nejrůznější typy krémů, stylingových past, gelů a sprejů se ukládají na našich vlasech a zhoršují jejich stav. Často obsahují také škodlivé a vlasy vysušující alkoholy a další syntetické složky, které vlasy nechávají oslabené a náchylné vůči vnějším faktorům. Proto se vyhněte příliš časté aplikaci past a sprejů. Při každodenním stylingů vlasů se tak těmto produktům snažte vyhnout.

8. Kouření

Kromě nesmírně škodlivého vlivu na naše zdraví dokáží cigarety, přesněji látky uvolňované jejich spalováním, zhoršovat stav jak pokožky, tak vlasů. Oslabují kořínky a ničí vnitřní strukturu vlasů, kdy se zhoršuje jejich vzhled. Cigaretový kouř se dostává do vlasů, které jsou poté nevzhledné. Kromě toho se zhoršuje schopnost vlasů vstřebávat aktivní látky z šamponů a kondicionérů. Kuřáci si často stěžují na zpomalení růstu vlasů.

9. Stres

Dlouhodobý a chronický stres nemají pozitivní vliv ani na naši náladu, ani na stav našich vlasů a naší pokožky. Lidé, kteří žijí v časovém presu a chronickém stresu si často stěžují na celou řadu kožních dysfunkcí a často se nechávají slyšet, že si všimli zpomalení růstu jejich vlasů, které také snadněji vypadávají. Stres způsobuje také předčasnou tvorbu vrásek. Pokud na sobě často pociťujete nervozitu, zkuste některou z relaxačních metod, které jsou dostupné na řadě blogů a YT kanálů zaměřujících se na zdraví. Jóga, meditace, vycházky a teplé koupele či aromaterapie?

10. Špatná dieta

To, co jíme, tedy složky a živiny, které do sebe jídlem dostáváme, mají přímý vliv na stav a vzhled našich vlasů a naší pokožky. Ujistěte se, že vaše dieta je dostatečně vyvážená, s obsahem minerálů a vitaminů. Zkuste omezit kouření cigaret a konzumaci alkoholu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *