Vypadávání vlasů je zcela přírodní proces. Denně ztratíme okolo 50 vlasů, což je oficiálně udávaná norma. Toto číslo se může zvýšit až na 100 během podzimu. Starosti byste měli mít až tehdy, kdy se u vám začnete padat více vlasů, než je tato denní norma, kdy byste měli vyzkoušet dostupné přírodní léčebné metody. Pokud nepomohou, navštivte lékaře, přesněji trichologa, který vám tento problém pomůže vyřešit. Předtím, než začnete zkoumat možné léčebné kúry, by se hodilo vědět, proč nám vlasy vlastně vypadávají.
Proč nám vypadávají vlasy
Vypadávání vlasů by vás nemělo děsit v případě, že jednotlivé epizody netrvají dlouho a objevuje se pouze během určitých ročních období – začátek jara a podzim. Právě tyto části roku jsou obdobím, kdy vaše tělo prochází řadou změn. Vaše pokožka během zimy a léta potřebuje dvojitou dávku hydratace a v případě, že ji nezíská, dostavují se znaky dehydratace – křehké nehty, problémy s pokožkou a vypadávání vlasů.
Za sezónní vypadávání vlasů mohou také hormony. Estrogen – ženský hormon – se do krve vyplavuje ve větším množství během jara a léta díky vyšším dávkám slunečního svitu, které během tohoto období dopadají na naši pokožku. Na druhou stranu produkce tohoto hormonu je omezena během podzimu a zimy, kdy se zase zvedá množství testosteronu, odpovědného za vypadávání vlasů.
Jak zabránit vypadávání vlasů
Pro prevenci vypadávání vlasů je potřeba:
- změňte jídelníček
Přesněji – zajistit si dostatek nenasycených mastných kyselin, které můžeme nalézt v olivovém oleji, olivách a dýňových či slunečnicových semínkách. Každý druhý den byste měli konzumovat trochu rybích proteinů v různých formách a ovoce bohaté na vitaminy. I mražené ovoce není na škodu – také obsahuje spoustu živin; - ustřihněte si cca 3-6 cm vlasů
Vyzkoušejte účes “pixie” v případě, že máte krátké vlasy; - úžvejte fén a další vlasy namáhající stylingové pomůcky co nejstřídměji
Snažte se vyhnout každodennímu užívání fénu, nebo jej přepněte do módu chladného vzduchu; - hydratujte své vlasy
Před mytím vlasů zkuste aplikovat hydratační krém či vybraný vlasový olej a nechte jej hodinu působit. Po mytí vlasů aplikujte vámi vybraný kondicionér na celou délku vlasů; - pečujte o pokožku vaší hlavy
Stačí pravidelně aplikovat jemný peeling pokožky hlavy a oblast si mýt jemnými produkty, které budou udržovat pokožku hydratovanou. Pokud vás trápí mastná pokožka hlavy, vyhněte se jejímu přílišnému masírování a zkuste se sprchovat a koupat v chladnější vodě, než činíte obvykle; - vlasy mějte v copu a během zimy a podzimu noste čepici
Počasí dokáže ovlivňovat stav jak našich vlasů, tak pokožky naší hlavy. Chladné počasí a mrazivý vítr dokáží napáchat velkou neplechu. Přesně proto je nutné nosit během zimních a podzimních měsíců čepici.
Vypadávání vlasů a výběr šamponu
Užívání nevhodných produktů může být spojeno s vypadávání vlasů a jejich vysycháním. Co se pokožky hlavy týče, tu zase můžete nevhodnými produkty dráždit a podmiňovat na ní tvorbu lupů. Přesně proto se před nákupem šamponu či kondicionéru vždy ujistěte, že víte, jaký máte typ vlasů. Tzv. kombinované vlasy – mastné u pokožky a suché u konečků – ztrácejí při nevhodné péči nesmírně rychle jak svou svěžest, tak svůj tvar. Pro péči o ně budete potřebovat několik produktů. Je potřeba vlasy optimálně mýt a dodávat jim potřebné živiny.
Na druhou stranu, mastné vlasy se mohou velice snadno nabíjet statickou elektřinou a deformovat se pod čepicí. Již několik hodin od mytí mohou vypadat vlasy mastné a dva dny nemyté. Bylinné šampony bez olejů a přílišného množství aromatických látek vám zajistí tu nejlepší péči.
Suché vlasy jsou většinou poškozené, křehké, nevzhledné a roztřepené. I přes pravidelnou aplikaci masky či kondicionéru může být vhodná péče o ně velkým oříškem. Suché vlasy jsou často výsledkem nevhodného barvení vlasů, jejich vystavování slunci a také jejich nevhodné výživy. Pro péči o suché vlasy se hodí šampony a kondicionéry explicitně určené pro tento typ vlasů. Jsou to hlavně hydratační produkty, které hydrataci vlasům pouze nepropůjčují, nýbrž ji v nich uzamknou, takže nevyprchá tak rychle, jak je u suchých vlasů obvyklé. Pro každodenní mytí vlasů je nejlepší vybrat si jemné šampony s co nejužším výčtem ingrediencí. Proto můžete bez problému sáhnout například po šamponech pro miminka a malé děti. Šamponovat vlasy byste měli jednou či dvakrát týdně, což by mělo stačit pro zbavení vlasů všech nedokonalostí.
Balzámy a kondicionéry proti vypadávání vlasů
Vlasový balzám je určený pro každodenní péči o vlasy, chybí mu ale ozdravné a vlasy obnovující vlastnosti. namísto toho uzavírá vlasové kutikuly a usnadňuje každodenní česání vlasů. Jeho užití je nesmírně snadné a stačí jej zkrátka aplikovat na vlasy, nechat několik minut působit a následně pokračovat s ranní či večerní rutinou. Balzámy můžeme aplikovat na celou délku vlasů a hlavně na vlasové konečky. Aplikaci nemůžeme provádět na pokožku hlavy. V případě, že se produkt dostane na pokožku hlavy, rychle se vám zamastí. Pro přirovnání, kondicionéry jsou bohatší na obnovující ingredience, a můžete je používat pouze 2-3x týdně. Namísto kondicionérů či balzámů byste měli vyzkoušet přesličkové infuze s lopuchem. Blondýnky mohou sáhnout po heřmánkových infuzích, které dokáží rozjasnit vlasy a zamezit dráždění pokožky hlavy.
Napsat komentář